Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej realizuje projekt finansowany w ramach programu POLNOR pod tytułem "Negative CO2 emission gas power plant".
Podstawowym celem projektu realizowanego na Politechnice Wrocławskiej przez zespół prof. Haliny Pawlak-Kruczek w Katedrze Inżynierii Konwersji Energii jest opracowanie innowacyjnej technologii i instalacji demonstracyjnej do przetwarzania osadów ściekowych w energię elektryczną przy jednoczesnej minimalizacji wpływu na środowisko naturalne. Projekt koncentruje się na wykorzystaniu nowatorskiego systemu CCS/CCU opracowanego przez zespół z Politechniki Gdańskiej, lidera projektu, pozwalającego na zgazowanie osadów ściekowych i ich utylizację w elektrowni gazowej z jednoczesnym wychwytem dwutlenku węgla. Dzięki połączeniu tej technologii z wykorzystaniem osadów ściekowych jako odnawialnego źródła energii, instalacja osiąga ujemny bilans emisji CO2. Ponadto proces witryfikacji osadów ściekowych, ze względu na wysokie temperatury, pozwala na przekształcenie tych trudnych materiałów odpadowych w produkty rynkowe, zapewniając dodatkową korzyść dla projektu.
Partnerzy projektu:
1. IASE - Instytut Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o.
2. Bros Control Sp. z o.o.
3. Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk
4. Politechnika Gdańska
5. Akademia Górniczo-Hutnicza
6. Politechnika Wrocławska
7. Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet
8. SINTEF Energi AS
Głównymi założeniami projektu jest opracowanie systemu przetwarzania osadów ściekowych w syngaz, opracowanie systemu spalania powstałego paliwa w czystym tlenie w dedykowanej mokrej komorze spalania oraz układu turbin współpracujących ze skraplaczem natryskowym z wychwytem dwutlenku węgla
Więcej informacji na stronie projektu Lidera oraz PWr: