Współpraca z PGE Energetyka Odnawialna S.A

Data: 18.05.2022 Kategoria: Życie Wydziału

W dniu 18 maja 2022 roku odbyło się spotkanie Władz Wydziału Mechaniczno-Energetycznego z Dyrektorem Sławomirem Szostakiem z należącej do PGE Energia Odnawialna S.A. elektrowni wodnej Dychów. Wydział blisko współpracuje z PGE, a pan dyrektor Szostak jest członkiem Rady Społecznej Wydziału.

img_3964.jpeg

Zespół Elektrowni Wodnych Dychów tworzą obiekty na rzekach Bóbr, Nysa Łużycka i Kwisa. Dominującą rolę odgrywa tu elektrownia szczytowo-pompowa "Dychów". Poza tym jest to 16 małych elektrowni przepływowych. Ich łączna moc wynosi około 20 MW.

Dychów wybudowano w latach 1934 - 1936. Jest elektrownią szczytowo-pompową typu derywacyjnego: spiętrzone wody rzeki Bóbr przez jaz w Krzywańcu są prowadzone kanałem (20,4 km) do zbiornika retencyjnego w Dychowie; jego całkowita pojemność wynosi 4 mln metrów sześciennych wody. Moc zainstalowana: 87,975 MW.

Więcej informacji o elektrowni wodnej Dychów.

Spotkanie poświęcone było możliwościom współpracy w obszarze kształcenia przyszłych inżynierów energetyków. Już wkrótce nasi studenci będą mogli odbywać wakacyjne staże zawodowe w sekcjach technicznych elektrowni Dychów.

img_3965.jpeg