Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Zakończenie XI Konferencji "Młodzi w Energetyce"

Data: 06.02.2019 Kategoria: Życie Wydziału

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

XI edycja Konferencji „Młodzi w Energetyce” już za nami. Tegoroczne 3-dniowe sympozjum, zorganizowane pod patronatem Pana Pawła Styczyńskiego, Dyrektora PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów, oraz, raz kolejny, Dziekana Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej prof. dr. hab. inż. Zbigniewa Gnutka, dostarczyło wielu interesujących prezentacji, merytorycznej dyskusji oraz wymiany doświadczeń między przedstawicielami z branży energetycznej. Skłoniło ponad 40 uczestników do poruszenia zagadnień dotyczących przyszłości polskiej energetyki oraz stosowanych w jej strukturze technologii energetycznych - pracujących w szerokim zakresie temperatur, od kriogenicznych aż do tych spotykanych w reaktorach termojądrowych. Poniżej krótka relacja z naszego naukowego wydarzenia – zapraszamy do lektury!

Obrady XI już edycji KME toczyły się w dniach 31 stycznia - 2 lutego w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Złoty Sen” w Złotnikach Lubańskich koło Leśnej, który zastąpił dotychczasowe miejsce spotkań – zasłużony Ośrodek Politechniki Wrocławskiej „Radość” w Szklarskiej Porębie. Do ich organizacji Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej zaprosił PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów, który – poza wsparciem finansowym – zapewnił uczestnictwo w obradach najwyższej klasy specjalistów z dziedziny ochrony środowiska, kotłów energetycznych oraz turbin parowych. Grono sponsorów w tym roku stworzyły firmy: Termo-Precyzja Sp. j. Krystyna Barańska i AREA Cooling Solutions Sp. z o.o.. W obradach uczestniczyli także przedstawiciele Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych Sp. z o.o. oraz firmy Metalerg Sp. z o.o. Sp. j., a gościem honorowym – co stało się już niemal tradycją – był dr inż. Jerzy Łaskawiec (dyrektor, a później prezes Elektrowni Turów w latach 1990-2004). Jako że Konferencja po raz kolejny została połączona z sesją rozliczeniową doktorantów Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, podczas obrad dominowały tematy związane z prowadzoną na Wydziale przez młodych adeptów nauki i ich promotorów tematyką badawczą.

foto1.jpg

foto2.jpg

Nad sprawnym przeprowadzeniem obrad oraz oceną merytoryczną prezentacji czuwała kadra naukowa związana z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. W skład tegorocznego Komitetu Naukowego weszło 6 samodzielnych pracowników badawczo-dydaktycznych. Tradycyjnie przewodniczył mu prof. dr hab. inż. Henryk Kudela (Katedra Technologii Energetycznych, Turbin i Modelowania Procesów Cieplno-Przepływowych), a w ocenie prezentacji oraz zadawaniu nurtujących pytań pomagali: prof. dr hab. inż. Krzysztof Jesionek (obecnie Wydział Techniczno-Inżynieryjny w Wałbrzychu), dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz (Katedra Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych, Prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą), dr hab. inż. Halina Pawlak-Kruczek (Zakład Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych), dr hab. inż. Dorota Nowak-Woźny (Katedra Technologii Energetycznych, Turbin i Modelowania Procesów Cieplno-Przepływowych) oraz dr hab. inż. Ziemowit Malecha (Katedra Inżynierii Kriogenicznej, Lotniczej i Procesowej).

foto3.jpg

foto4.jpg

Konferencję oficjalnie otworzył prof. dr hab. inż. Henryk Kudela, Kierownik Studiów Doktoranckich na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz inicjator Konferencji „Młodzi w Energetyce”. Profesor podziękował współorganizatorowi - Elektrowni Turów, Sponsorom oraz Gościom z przemysłu za hojne wsparcie finansowe oraz merytoryczne, a prelegentom i profesorom z macierzystego wydziału za liczne przybycie na obrady. Wspomniał także, że Konferencja „Młodzi w Energetyce” stanowi unikatową formę sprawozdawczości w skali nie tylko Politechniki Wrocławskie, której pielęgnowanie winno leżeć w interesie każdego z doktorantów Wydziału – niezależnie od wieku i dorobku. Stanowi ono bowiem most między doktorantami i ich mentorami, bez którego tak bardzo potrzebna w szkolnictwie wyższym współpraca byłaby mocno ograniczona.

foto5.jpg

foto6.jpg

Ze strony PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów uczestników przywitali Pani Małgorzata Kucięba - Główny Inżynier ds. Inwestycji i Rozwoju – oraz Pan Paweł Nowak - Kierownik Projektu z Wydziału Analiz i Przygotowania Inwestycji - którzy, w imieniu Dyrektora Oddziału i jednocześnie Patrona Honorowego Konferencji, Pana Pawła Styczyńskiego, podziękowali Komitetowi Organizacyjnemu za zaproszenie do współorganizacji wydarzenia. Pani Kucięba wspomniała o długoletnich doświadczeniach związanych ze wspólną realizacją licznych prac badawczo-rozwojowe podejmowana między Wydziałem a Elektrownią Turów, wymianą kadr w oparciu o absolwentów Wydziału oraz realizacją różnych spotkań naukowych i warsztatów tematycznych. Zaprosiła także wszystkich obecnych do śmiałego podejmowania wspólnych działań w przyszłości, które – głównie dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu pracowników turoszowskiej elektrowni i naukowców z Politechniki Wrocławskiej – prowadzić będą w niedalekiej przyszłości do osiągnięcia szeregu korzyści środowiskowych i ekonomicznych obejmujących procesy generacji energii elektrycznej, ciepła i chłodu.

Zaszczytu wygłoszenia wykładu inaugurującego XI Konferencję „Młodzi w Energetyce” dostąpił Pan Jan Wyszyński - Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów. Prezentacja pt. Wyzwania środowiskowe energetyki węglowej - aktualne i perspektywiczne uwarunkowania środowiskowe PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów na tle wymagań wynikających z konkluzji BAT i innych uwarunkowań prawnych przybliżyła słuchaczom historię Elektrowni Turów, jej uwarunkowania eksploatacyjne oraz projekty i inwestycje – już poczynione i planowane – związane z ochroną środowiska naturalnego. Prelegent zaprezentował także doświadczenia elektrowni z tytułu wdrażania w jej obrębie technologii związanych z konkluzjami BAT dla LCP. Na koniec zaprosił słuchaczy do dyskusji na temat przyszłości węgla brunatnego w Polsce oraz wyzwań naukowych związanych z implementacją postanowień Dyrektywy IED, m.in. z punktu widzenia trwającej w Elektrowni Turów budowy bloku nr 11 o mocy znamionowej 447,5 MW netto.

Następnym punktem obrad były wystąpienia Sponsorów oraz Gości z przemysłu. Profile swoich firm oraz oferowane produkty i usługi referowali przedstawiciele Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych (Pan Edward Ziaja - Prezesa Zarządu - oraz Pan Maciej Kielian; automatyzacja obiektów energetycznych i przemysłowych oraz procesów technologicznych i centrów dyspozytorskich), AREA Cooling Solutions (Pan Jarosław Łukojko - Dyrektor Generalny; dystrybucja, projektowanie i produkcja urządzeń dla chłodnictwa i HVAC), Termo-Precyzji (Pan Paweł Barański; produkcja i dystrybucja czujników temperatury oraz związane z nimi: doradztwo techniczne, prowadzenie szkoleń, kompletacja dostaw, testy w posiadanym laboratorium pomiarowym) oraz firmy Metalerg (Pan Marek Komornicki; projektowanie, produkcja i dystrybucja kotłów, nagrzewnic na słomę i wyrobów medycznych – głównie w tlenoterapii – oraz kooperacja w obszarze obróbki metali oraz konstrukcji i budowy maszyn). Obecni na sali naukowcy zostali zaproszeni przez prelegentów do kontaktu oraz śmiałego inicjowania różnych współpracy, w tym także do korzystanie z wiedzy i prezentowanych rozwiązań. Nasyceni rozwiązaniami przemysłowymi, uczestnicy obrad udali się na zasłużoną przerwę kawową.

foto7.jpg

foto8.jpg

Po 30-minutowym odpoczynku okraszonym kawą, herbatą i słodkościami przyszła pora na zasadniczą część wystąpień. Rozpoczęli przedstawiciele PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów – Panowie: Łukasz Żachowski (Kierownik robót - Inspektor nadzoru z Wydziału nadzoru kotłowego w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów, prezentacja pt. Doświadczenia eksploatacyjne przemawiające za kompleksową modernizacją bloków 1÷3) oraz Szymon Szpakowski (Kierownik Wydziału Nadzoru Turbinowego w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów, Zabudowa wymiennika ciepłowniczego na bloku nr 4 w PGE GiEK Oddział Elektrownia Turów w Bogatyni). Obie prezentacje obfitowały zarówno w ekspercką wiedzę z zakresu eksploatacji kotłów fluidalnych oraz turbin parowych, jak i w niedostępne szerszej opinii publicznej zdjęcia z prac remontowych oraz modernizacyjnych, podjętych w ostatnich latach w elektrowni w celu poprawy sprawności i niezawodności pracy poszczególnych maszyn i urządzeń energetycznych w blokach 1-6. W dyskusji aktywnie uczestniczył także Pan Marcin Padula, Specjalista ds. kotłowych - Inspektor nadzoru z Wydziału nadzoru kotłowego. Równie interesujące były dwa kolejne wystąpienia - oba dotyczące przepływomierzy ultradźwiękowych. Przez blisko 30 min z teorią, praktyką oraz wyzwaniami naukowymi w przypadku wspomnianej aparatury zapoznawali nas doktoranci z Katedry Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń CieplnychPiotr Piechota (Analiza metrologiczna zastosowania przepływomierza ultradźwiękowego w rurociągu za przepustnicą lub zasuwami) oraz Piotr Synowiec (Wpływ zaburzeń przepływu na charakterystykę przepływomierza ultradźwiękowego z głowicami nakładanymi na rurociąg). Następnie na mównicy stanął Jakub Mularski, na co dzień zajmujący się m.in. modelowaniem CFD procesu zgazowania węgla, a więc perspektywicznej technologii energetycznej dającej techniczne podstawy m.in. do realizacji przedprocesowej sekwestracji dwutlenku węgla czy też wdrażania technologii IGCC. Prezentacja pt. Modelowanie CFD procesu zgazowania węgla przybliżyła słuchaczom złożoność tego procesu oraz zasadność podejmowania prac naukowych w tej tematyce.

foto9.jpg

foto10.jpg

Kolejnym prelegentem był Krystian Krochmalny, doktorant w Zakładzie Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych Politechniki Wrocławskiej, który wygłosił prelekcję pt. Możliwość energetycznego wykorzystania wysłodzin z wykorzystaniem karbonizacji hydrotermalnej. Znalazła ona bardzo pozytywny oddźwięk wśród słuchaczy, zaskoczonych faktem zasadności kojarzenia procesu produkcji piwa z technologią produkcji pełnowartościowych biopaliw stałych. Równie interesujące 15 minut zagwarantował słuchaczom Cezary Czajkowski z prezentacją pt. Pulsacyjna rurka ciepła w układzie obrotowym. Okazuje się, że te pozornie proste urządzenia energetyczne kryją w sobie ogromną porcję wiedzy, która – jeżeli zostanie odpowiednio zaimplementowana – pozwala na tworzenie nowej generacji komercyjnych urządzeń do efektywnej konwersji lub wysokosprawnego transportu ciepła. Sesję zamykał Maciej Cholewiński z Katedry Technologii Energetycznych, Turbin i Modelowania Procesów Cieplno-Przepływowych oraz prezentacja pt. Ograniczanie emisji rtęci z kotłów pyłowych z wykorzystaniem pirolizy niskotemperaturowej. Doktorant opowiedział o kwestiach ograniczania emisji rtęci z energetyki węglowej oraz o koncepcji przedprocesowej obróbki paliw z wykorzystaniem niskotemperaturowej obróbki termicznej wybranych surowców energetycznych w atmosferze inertnej.

Pierwszy dzień podsumował referat Gościa Honorowego Konferencji – dr. inż. Jerzego Łaskawca – pt. Elektroenergetyka w Polsce, sytuacja sektora w roku 2018 i 2019. Były dyrektor Elektrowni Turów omówił kwestie obecnego i przyszłego mixu energetycznego w ujęciu stosowanych technologii energetycznych dużych mocy, wykorzystywanych paliw, kwestii ekonomicznego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz wyzwań i zagrożeń, przed którymi w najbliższej przyszłości stanie polska energetyka. Doktor wskazał na istotę stosowania węgla brunatnego w perspektywie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz obalił wiele popularnych mitów związanych z ideą systematycznego wycofywania bloków węglowych ze struktury mocy zainstalowanej w KSE.

foto11.jpg

foto12.jpg

Czwartkowe obrady zwieńczył uroczysty bankiet połączony z galą wręczenia podziękowań Współorganizatorowi, Sponsorom oraz Gościom z przemysłu. Nasi tegoroczni Partnerzy otrzymali pamiątkowe dyplomy podpisane przez Władze Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, Dyrektora Oddziału PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów oraz Komitet Organizacyjny. Prof. dr hab. inż. Henryk Kudela po raz kolejny podziękował za hojne wsparcie naszej 11-letniej już inicjatywy oraz życzył sobie i wszystkim obecnym, aby podjęta w tym roku współpraca przyniosła obu Stronom w najbliższej przyszłości szereg wymiernych korzyści. Punktem kulminacyjnym bankietu było tradycyjne wspólne zdjęcie prelegentów, Komitetu Naukowego, Sponsorów i Gości.

foto13.jpg

Drugiego dnia obrady rozpoczęto po porannym czasie wolnym i obiedzie. Przed lunchem odbyło się także krótkie szkolenie z obsługi aparatury firmy Termo-Precyzja, prowadzone przez Pana Pawła Barańskiego, podczas którego zainteresowani mogli poznać możliwości pomiarowe drzemiące w czujnikach temperatury oferowanych przez wrocławskie przedsiębiorstwo.

Chwilę po godzinie 14 rozpoczęto sesję połączoną z seminarium otwierającym przewód doktorski mgr. inż. Pawła Płuszki z Katedry Inżynierii Kriogenicznej, Lotniczej i Procesowej. Komisja Naukowa uznała jednogłośnie, iż prezentacja pt. Modelowanie numeryczne złóż porowatych stosowanych w magnetokalorycznych maszynach chłodniczych posiada wysoką wartość naukową, z kolei autor - bogatą wiedzę, która predysponuje go do otwarcia przewodu doktorskiego pod przewodnictwem dr. hab. inż. Ziemowita Malechy.

6 kolejnych wystąpień zdominowały tematy związane z kriogeniką i chłodnictwem. Prelegenci opowiadali m.in. o wrzeniu czynników chłodniczych w urządzeniach HVAC (Stanisława Hałon - Wysokotemperaturowe wrzenie czynnika R245fa w mini i mikro kanałach), o termosyfonach współpracujących z nanocieczami (Agnieszka Kujawska - Procesy wymiany ciepła w termosyfonie wykorzystującym nanociecze jako czynniki robocze), kriogenicznej konserwacji próbek podczas misji kosmicznych (Maciej Dziewiecki - Kriogeniczna konserwacja próbek ciał niebieskich w misjach powrotnych), diagnostyce medycznej (Łukasz Stala - Wstęp do analizy częstotliwościowej sygnałów pomiarowych w diagnostyce medycznej), niebezpieczeństwach związanych z rozszczelnieniem próżniowej instalacji kriogenicznej (Aleksander Kopczyński - Dopływ ciepła do elementów instalacji kriogenicznej w wypadku nagłej utraty próżni) oraz koncepcji współpracy miejskich sieci ciepłowniczych z trójzłożowymi chłodziarkami adsorpcyjnymi (Piotr Pyrka - Badania i optymalizacja pracy trójzłożowej chłodziarki adsorpcyjnej w układzie trigeneracji).

foto14.jpg

foto15.jpg

Po przerwie kawowej prowadzone dyskusje przeszły na zagadnienia związane z termodynamiką techniczną oraz mechaniką płynów. Andrzej Nowak z Katedry Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych omówił fizyczną stronę eksploatacji i projektowania pulsacyjnych rurek ciepła stosowanych w warunkach mikrograwitacji (prezentacja pt. Krytyczna średnica kapilarna w pulsacyjnych rurkach ciepła pracujących w warunkach mikrograwitacji - koncepcja stanowiska doświadczalnego), Józef Rak – specyfikę pracy bezolejowych sprężarek spiralnych (Zjawiska cieplno-przepływowe w bezolejowej sprężarce spiralnej), a Marcin Ciopcia (Katedra Inżynierii Kriogenicznej, Lotniczej i Procesowej) – autorską koncepcję sterowania statków powietrznych typu tiltrotor (Wektorowe sterowanie zespołem napędowym pojazdu typu tiltrotor), znanych powszechnie m.in. dzięki konstrukcji Bell Boeing V-22 Osprey. Ideę współpracy bloków energetycznych ze zmiennofazowymi akumulatorami ciepła zaprezentował Wojciech Pospolita (Zakład Mechaniki i Systemów Energetycznych, Akumulacja ciepła w materiałach zmiennofazowych), a Konrad Tajchman z Katedry Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych objaśnił potrzebę umiejętnej implementacji przepływomierzy ultradźwiękowych podczas pomiarów gorących strumieni płynów (prezentacja pt. Zastosowanie przepływomierzy ultradźwiękowych do pomiarów gorących strumieni płynów). Ostatnim mówcą drugiego dnia był Egor Kolpakov z Zakładu Podstaw Konstrukcji i Maszyn Przepływowych, zajmujący się pracą pomp stosowanych w elektrowniach cieplnych. Na przykładzie doświadczeń swoich oraz profesora Gennadiy’a Morgunova z Zakładu Hydromechaniki i Maszyn Hydraulicznych Moskiewskiego Instytutu Energetyki zaprezentował on metody poprawy własności antykawitacyjnych pomp zasilających kotły energetyczne oraz autorski projekt wirnika (przy okazji prezentacji pt. Pompa kondensatu drugiego stopnia - analiza działania).

foto16.jpg

foto17.jpg

Po kolacji drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość zasiąść przy wspólnym ognisku oraz, w bajkowej zimowej aurze, integrować się w blasku płonącej biomasy drzewnej. Z kolei dla osób nieprzepadających za zimnem organizatorzy udostepnili w tym czasie średniowieczną salę w Baszcie Złotnickiej, która nadała wieczornym dyskusjom w kuluarach niezwykłego charakteru oraz finalnie skupiła wszystkich poszukujących tego wieczora dyskusji naukowych.

Ostatniego dnia odbyły się tylko 2 prezentacje. Artur Machalski zaprezentował model stanowiska oraz wyniki prac nad koncepcją współpracy pompy wodnej o swobodnym przepływie typu Vortex ze specjalnymi przesłonami wirnika (mającymi na celu poprawę charakterystyk tego typu maszyn przepływowych; prezentacja pt. Wpływ położenia przysłon kanałów wirnika typu Vortex na parametry pracy pomp), natomiast Dominik Błoński, na co dzień zajmujący się zaawansowanymi obliczeniami numerycznymi oraz modyfikacją stosowanych w ich obrębie modeli matematycznych (w celu skrócenia czasu obliczeń oraz niezbędnych do ich realizacji zasobów systemowych), opowiedział o niezwykle atrakcyjnej metodzie wiru w komórce (Modelowanie przepływów przez złożoną geometrię przy użyciu metody wiru w komórce i funkcji kary).

foto18.jpg

foto19.jpg

Po wystąpieniu doktoranta z Katedry Technologii Energetycznych, Turbin i Modelowania Procesów Cieplno-Przepływowych, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, prof. Henryk Kudela, oficjalnie zamknął XI Konferencję „Młodzi w Energetyce”. Na koniec padło wiele ciepłych słów w kierunku Komitetu Organizacyjnego oraz Władz Wydziału, którzy to, wspólnymi siłami, od ponad 10 lat, kultywują ideę wspólnych spotkań oraz aktywnej promocji prowadzonej działalności badawczej wśród doktorantów oraz młodych naukowców Politechniki Wrocławskiej. Gorąco wierzymy, że unikatowy charakter sesji sprawozdawczej oraz samej Konferencji będzie kontynuowany w kolejnych latach!

Warto wspomnieć, iż organizatorzy zapewnili uczestnikom Konferencji darmowy przejazd autobusem na trasie Wrocław – Złotniki Lubańskie – Wrocław. Tegorocznym przewoźnikiem była firma JANIKAR.

W tym roku organizatorzy przygotowali także bogatą ofertę imprez towarzyszących. Poza tradycyjnym bankietem pierwszego dnia, podczas którego Komitet Organizacyjny podziękował sponsorom i uczestnikom z przemysłu za obecność i zaangażowanie, przekazując na ręce reprezentantów firm pamiątkowe dyplomy, uczestnicy mieli okazję odwiedzić Elektrownię Wodną Złotniki (należącą do TAURON Ekoenergia S.A.), zasiąść przy ognisku przy wspólnym pieczeniu kiełbasek, zjeść kolację w średniowiecznych klimatach w Baszcie Złotnickiej, zagrać w kręgle oraz odpocząć w grocie solnej. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się piątkowe, poranne wyjście do pobliskiej elektrowni wodnej zlokalizowanej przy Jeziorze Złotnickim.

Elektrownia Wodna Złotniki to typowa dla okolic elektrownia zaporowa, wraz z zaporą zbudowana w latach 1919-1924 na rzece Kwicie pod kierownictwem wybitnego budowniczego dr. inż. Curta Bachmanna. Stanowiła ona element powstającego systemu ochrony przeciwpowodziowej i sił wodnych na przedwojennym Pogórzu Sudeckim. Jej inicjator, długoletni dyrektor Schlesische Provinzional-Elektrizitatwerke, brał także czynny udział w tworzeniu innych znanych budowli hydrotechnicznych związanych z dolnośląską energetyką wodną – stopni wodnych w Leśnej (1901-1907), Pilchowicach (1904-1912), Lubachowie (1912-1917), Siedlęcinie czy też Wrzeszczynie. Co ciekawe, elektrownia w Złotnikach była 4. inwestycją tego typu w ramach wspomnianego programu ochrony okolicznych ziem przez skutkami powodzi.

foto20.jpg

foto21.jpg

Widoczną na zdjęciu kamienno-betonową zaporę typu ciężkiego cechuje wysokość całkowita 36 metrów (z czego 27,5 m - nad poziomem terenu) oraz długość korony 168 m. Szerokość w koronie to 5 m, natomiast u podstawy – 27 m. Piętrzy ona rzekę Kwisę (km 103 + 150), tworząc Jezioro Złotnickie o powierzchni 125 ha. Pojemność całkowita zbiornika to 10 500 000 m3 przy rezerwie powodziowej 1 600 000 m3 i pojemności martwej 4 500 000 m3.

Sercem części energetycznej tego miejsca jest elektrownia wyposażona w 3 turbozespoły z turbinami Francisa (o mocy zainstalowanej 2100 kW, 1580 kW i 740 kW), regulatorami J.M.Voith i generatorami Siemens Schuckert Werke – Berlin. Spad znamionowy turbin to 27 m (jednostki oznaczone numerami 1 i 2) oraz 30 m (numer 3). W celu realizacji zadań przeciwpowodziowych i regulacyjnych obiekt współpracuje z 2-przęsłowym upustem powierzchniowym z klapami i kaskadą, 150-metrową sztolnią obiegową i upustami dennymi. Pierwsza porcja energii elektrycznej została wyprowadzona ze złotnickiej elektrowni 20 listopada 1924 roku, która to, z nielicznymi przerwami, stanowi jeden z przykładów OŹE.

fot22.jpg

fot23.jpg

W ramach konferencji odbyły się także I nieoficjalne Mistrzostwa Wydziału Doktorantów w kręglach. Po niezwykle wyrównanej potyczce symboliczny puchar za zwycięstwo wzniósł Krystian Krochmalny z Zakładu Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych Politechniki Wrocławskiej. Miejsca na podium uzupełnili: Maciej Cholewiński (Katedra Technologii Energetycznych, Turbin i Modelowania Procesów Cieplno-Przepływowych) oraz Andrzej Nowak (Katedra Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych), a czwartym, najgorszym tak dla sportowca, jak i naukowca miejscem musiał zadowolić się Jakub Mularski (Zakład Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych), który do ostatniego rzutu naciskał na podium i na koniec zawodów musiał czuć spory niedosyt z zajętego miejsca.

Na koniec kilka słów o najlepszych referatach. Po raz kolejny w czasie obrad KME odbyły się 2 niezależne konkursy – na najlepszą (oceniany przez Komitet Naukowy) oraz najciekawszą (oceniany przez Komitet Organizacyjny i uczestników) prezentację. W każdym z nich wyróżniono 3 prezentacje, a jej autorów uhonorowano pamiątkowymi dyplomami.

Decyzją Komitetu Naukowego, któremu przewodził prof. dr hab. inż. Henryk Kudela, w konkursie na najlepszą prezentację wygłoszoną podczas XI Konferencji „Młodzi w Energetyce”, nagrodzeni zostali:

  1. miejsce – mgr inż. Maciej Cholewiński (Katedra Technologii Energetycznych, Turbin i Modelowania Procesów Cieplno-Przepływowych Politechniki Wrocławskiej) za prezentację pt. Ograniczanie emisji rtęci z kotłów pyłowych z wykorzystaniem pirolizy niskotemperaturowej,
  2. miejsce – mgr inż. Jakub Mularski (Zakład Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych Politechniki Wrocławskiej) za prezentację pt. Modelowanie CFD procesu zgazowania węgla,
  3. miejsce – mgr inż. Agnieszka Kujawska (Katedra Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych) za prezentację pt. Procesy wymiany ciepła w termosyfonie wykorzystującym nanociecze jako czynniki robocze.

Z kolei w konkursie na najciekawszą prezentację zaprezentowaną podczas XI Konferencji „Młodzi w Energetyce”, ocenianym przez Komitet Organizatorów pod przewodnictwem mgr. inż. Macieja Cholewińskiego, wyróżnieni zostali:

  1. miejsce – mgr inż. Andrzej Nowak (Katedra Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych) za prezentację pt. Krytyczna średnica kapilarna w pulsacyjnych rurkach ciepła pracujących w warunkach mikrograwitacji - koncepcja stanowiska doświadczalnego,
  2. miejsce – mgr inż. Krystian Krochmalny (Zakład Kotłów, Spalania i Procesów Energetycznych) za prezentację pt. Możliwość energetycznego wykorzystania wysłodzin z wykorzystaniem karbonizacji hydrotermalnej,
  3. miejsce – mgr inż. Marcin Ciopcia (Katedra Inżynierii Kriogenicznej, Lotniczej i Procesowej) za prezentację pt. Wektorowe sterowanie zespołem napędowym pojazdu typu tiltrotor.

Gratulujemy laureatom wysokiego poziomu prowadzonych prac badawczych i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Sponsorami XI KME były firmy Area Cooling Solutions oraz Termo-Precyzja. W Konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych oraz firmy Metalerg. Współorganizatorem był PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów.

foto24.jpgDo zobaczenia za rok!

Komitet Organizacyjny XI KME
prof. dr hab. inż. Henryk Kudela
mgr inż. Maciej Cholewiński
mgr inż. Artur Machalski

 

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję