Zeszyty Energetyczne

Data: 19.03.2018 Kategoria: Sprawy studenckie, Życie Wydziału

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zeszyty Energetyczne są corocznie wydawaną monografią skupiającą wysokiej jakości artykuły naukowe, z szerokiego zakresu tematycznego, obejmującego zagadnienia mechaniki i energetyki. Wydawane jako Prace Naukowe Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej, doczekały się do tej pory 4 tomów obejmujących łącznie blisko 60 recenzowanych prac z zakresu termodynamiki i wymiany ciepła, modelowania matematycznego, optymalizacji procesów cieplno-przepływowych w maszynach i urządzeniach energetycznych, technik spalania i ochrony atmosfery, chłodnictwa i kriogeniki, bezpieczeństwa pracy systemów energetycznych, ekonomii generacji energii elektrycznej i ciepła, niekonwencjonalnych źródeł energii oraz budowy maszyn.

Seria Zeszytów Energetycznych została zapoczątkowana w 2013 roku przez prof. dr. hab. inż. Henryka Kudelę. Jako pierwszy krok ku stworzeniu cenionego, unikatowego czasopisma naukowego skupiającego wyróżniające się publikacje w dyscyplinach: energetyka oraz mechanika i budowa maszyn. Od początku swojego istnienia jest przewodnią pozycją publikacyjną Wydziału Mechaniczno – Energetycznego. Jest silnie związana z Konferencją „Młodzi w Energetyce”, organizowaną dla doktorantów Wydziału corocznie na przełomie stycznia i lutego. Najlepsze prace wygłoszone w trakcie jej obrad zyskują możliwość opublikowania na łamach czasopisma. Co jednak istotne, celem przewodnim czasopisma pozostaje niezmiennie prezentacja wiedzy eksperckiej oraz doświadczeń najlepszych naukowców - z różnych jednostek naukowych, w kraju i zagranicą.

Komitet Redakcyjny Zeszytów Energetycznych systematycznie wzbogaca swoją ofertę wydawniczą, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku publikacyjnego. Od czasu powstania, nieprzerwanie pod opieką swojego pomysłodawcy, czasopismo ewoluuje - m.in. dzięki pomocy dr hab. inż. Sławomira Pietrowicza, prof. nadzw. PWr oraz doktorantów Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Podjęte do tej pory kroki mają na celu rozszerzenie oferty na inne uczelnie w kraju i zagranicą oraz włączenie periodyku do wykazu czasopism naukowych MNiSW. Pierwszym krokiem ku temu są m.in. artykuły w języku angielskim wydane w ostatnim tomie oraz systematycznie powiększana sieć recenzentów i współpracujących jednostek naukowo-badawczych.

Czasopismo zalicza się do dynamicznie rozwijających się pozycji wydawniczych, głównie dzięki aktywnemu wsparciu - od początku swojego istnienia – polskiego przemysłu energetycznego. Najbliższy IV tom Zeszytów Energetycznych powstał dzięki wsparciu TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. Liczymy, iż nawiązana w ten sposób współpraca skutkować będzie wzrostem dostępności prac naukowych oraz stanowić będzie pomost między światem nauki a przemysłem.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Zeszytów Energetycznych na stronie:

na_skroty_tauron.jpg