Zmarł prof. dr hab. inż. Kazimierz Wójs

Data: 17.08.2021 Kategoria: Życie Wydziału

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 sierpnia 2021 roku zmarł w wieku 74 lat Ś.P. Prof. dr hab. inż. Kazimierz Wójs.

kazimierz_wojs_bw.jpg

Odszedł od nas ceniony dydaktyk, wybitny naukowiec, wychowawca wielu pokoleń studentów, inżynierów i doktorantów. Od 1972 roku związany z Wydziałem Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej. Swoją wiedzą, pracowitością i oddaniem służył Uczelni, Wydziałowi i środowisku naukowemu oraz przemysłowemu w kraju i za granicą. Pełnił wiele funkcji m.in. Prodziekana Wydziału, Dyrektora Instytutu Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów, Kierownika Zakładu Mechaniki Płynów, Dyrektora Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, Przewodniczącego Senackiej Komisji ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką, Przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej oraz doradcy Prorektora ds. Promowania Przedsiębiorczości Studentów, Doktorantów, Absolwentów i Pracowników Politechniki Wrocławskiej.

Pełnił funkcję Redaktora Naczelnego czasopisma naukowego ,,Journal of Energy Science’’. Był członkiem Komitetu Problemów Energetyki PAN oraz organizatorem cyklu Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Energetyka” skupiającej wybitnych przedstawicieli nauki i przemysłu z kraju i ze świata. Jego działalność naukowa skupiała się na modelowaniu procesów cieplno-przepływowych w systemach, maszynach i urządzeniach energetycznych oraz reologii.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej. Swoją wiedzą i umiejętnościami przyczynił się do rozwoju Polskiej Nauki, Szkolnictwa Wyższego oraz rozwoju polskiej Energetyki.

Żegnają Go z głębokim żalem Współpracownicy, Koledzy i Przyjaciele.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 20 sierpnia 2021 roku (piątek) o godzinie 11:00 na Cmentarzu Parafii Świętej Rodziny we Wrocławiu. Zamiast kwiatów na pogrzeb Profesora Kazimierza Wójsa można wpłacić datek na rzecz Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" nr konta: 69 1140 1140 0000 2052 8800 1001.