godz. 9:00 (A4, 261) - Dlaczego Polska potrzebuje energetyki jądrowej?
Prowadzący: dr inż. Andrzej Tatarek
Opis: Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywista. Elektrownie jądrowe to bezpieczne i stabilne źródło energii elektrycznej, bez której nasze funkcjonowanie we współczesnym świecie jest praktycznie niemożliwe. Jako użytkownicy energii elektrycznej często nie zastanawiamy się skąd ona pochodzi. W przysłowiowym „gniazdku elektrycznym” ona po prostu jest, a kiedy jej nie ma, to… pojawia się niepokój, zdenerwowanie i mnożą się pytania. W naszej prezentacji przedstawimy budowę i zasadę działania elektrowni jądrowej. Omówimy jej funkcjonowanie na tle innych elektrowni: węglowych, wodnych, wiatrowych, czy fotowoltaicznych. Pokażemy jak ważną rolę odgrywają elektrownie jądrowe w systemie elektroenergetycznym. Opowiemy o wpływie elektrowni jądrowych na bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz oddziaływaniu na otaczające nas środowisko.
godz. 10:00 (A4, 261) - Czy wodór to paliwo przyszłości?
Prowadzący: dr inż. Monika Tkaczuk
Opis: Na wstępie wykładu zostaną omówione właściwości fizyko- chemiczne wodoru, następnie przedstawione źródła tego pierwiastka oraz metody pozyskiwania. Omówione zostaną metody przechowywania wodoru, a przede wszystkim magazynowania go do rozwiązań mobilnych, w tym motoryzacji. Przedstawione zostaną wady i zalety zastosowania wodoru zwłaszcza w motoryzacji. Znajdzie się również porównanie cen paliw konwencjonalnych i wodoru, podany będzie przykład zużycia wodoru na potrzeby mobilne przeciętnego użytkownika.
godz. 11:00 (A4, 261) - Czy fotowoltaika może być substytutem energetyki konwencjonalnej?
Prowadzący: dr inż. Marcin Michalski
Opis: Wykład porusza temat instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Podczas prezentacji słuchacze dowiedzą się jakie są odnawialne i nieodnawialne źródła energii. Zostaną poruszone tematy ekologiczne i ekonomiczne związane z instalacjami fotowoltaicznymi. Zostanie przedstawiony rozwój rynku oraz jego potencjał. Czy mamy wystarczająco dużo słońca, kiedy instalacja fotowoltaiczna się zwróci, czy Polska korzysta z tej formy produkcji energii oraz czy jesteśmy w stanie zrezygnować całkowicie z energetyki konwencjonalnej na rzecz energetyki słonecznej?
Na te pytania uzyskają Państwo odpowiedz podczas wykładu.
godz. 12:00 (A4, 261) - Ciepło z głębi Ziemi
Prowadzący: dr inż Krzysztof Kubas
Opis: Energia geotermalna jest wykorzystywana od zarania dziejów. Trend do rozszerzenia pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych realizuje się w też Polsce m.in. przez wykorzystanie w coraz większej skali energii cieplnej wód geotermalnych. Dwie trzecie obszaru Polski, tj. ponad 200 000 km2 leży nad basenami geotermalnymi, których potencjał cieplny nadaje się do wykorzystania dzięki korzystnym gradientom geotermicznym i warunkom geologicznym. Przykładami praktycznych w pełnej skali technicznej przedsięwzięć są te zrealizowane między innymi przez Geotermię Podhalańską oraz Geotermię Pyrzycką.
Potencjał cieplny basenów geotermalnych jest ogromny, biorąc pod uwagę zajmowany przez nie obszar, grubość warstw i temperatury wód. Jednakże dostęp do tych zasobów jest kosztowny, potrzebne są bowiem głębokie wiercenia. W Polsce wzrasta stopień wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Coraz większego znaczenia nabiera lokalna energetyka geotermalna. Ciepło wód geotermalnych wykorzystuje się do celów grzewczych w ciepłownictwie, suszarnictwie, hodowli i obiektach uprawowych. Wykorzystanie ciepła Ziemi sprzyja poprawie stanu środowiska naturalnego. W zamyśle autora wystąpienie ma przybliżyć słuchaczom tę tematykę.
Zdjęcie ilustracyjne z grupowego wyjazdu studentów do Geotermii Podhalańskiej.
godz. 13:00 (A4, 261) - Turbiny wokół nas
Prowadzący: dr hab. inż. Krzysztof Czajka
Opis: Turbina parowa, silnik turboodrzutowy, turbosprężarka czy turbina wiatrowa, co łączy te maszyny? Wszystkie otaczają nas na co dzień, zapewniają dostęp do energii elektrycznej czy szybszego i tańszego transportu, a także funkcjonują w oparciu o tę samą zasadę działania. W ramach tego wykładu wytłumaczę Ci co sprawia, że turbiny pozwalają przekształcać energię kinetyczną w pracę, czy taką energię można uznać za odnawialną oraz czy warto wiązać swoją przyszłość z przemysłem maszynowym. Przyjdź a przekonasz się, że nawet zagadnienia trudne na pierwszy rzut oka, mogą okazać się przystępne i zrozumiałe, jeśli poświęcisz im trochę uwagi. Wykład zainteresuje potencjalnych studentów Energetyki, Mechaniki i Budowy Maszyn Energetycznych, Lotnictwa oraz Odnawialnych Źródeł Energii.
godz. 14:00 (A4, 261) - Badania wirtualne - modelowanie numeryczne
Prowadzący: dr inż. Przemysław Błasiak
Opis: Procesy i zjawiska zachodzące wokół nas, jak np. przepływ wody, podmuchy wiatru, spalanie paliwa w silniku samochodowym oraz wiele innych, z którymi na co dzień mamy do czynienia zachodzą wg ściśle określonych zasad. Zasady te opisane są przez prawa fizyczne takie jak np. prawo zachowania masy czy energii. W celu zrozumienia mechanizmów tych procesów i zjawisk naukowcy mają do wyboru przede wszystkim dwa sposoby.
Pierwszy, który jest najbardziej popularny i znany to wykonanie szeregu dobrze zaplanowanych eksperymentów w laboratorium, uzyskanie wyników, a następnie ich zrozumienie i zinterpretowanie. Jest to najlepsza metoda eksploracji praw przyrody i najbardziej wiarygodna. Wadą jednak tej metody jest konieczność zbudowania odpowiedniego stanowiska badawczego i posiadanie precyzyjnej aparatury pomiarowej. Wiąże się to zarówno z dużymi kosztami oraz często długim czasem budowy stanowiska i następnie przeprowadzania pomiarów.
Drugi sposób polega na zastosowaniu równań matematycznych, za pomocą których naukowcy są w stanie opisać lub przewidzieć jak będą przebiegały dane procesy w określonych warunkach. Równania te są skomplikowane i żeby je rozwiązać nie wystarczy kartka papieru, długopis i kalkulator. Wymagane jest specjalne oprogramowanie pozwalające na „zbudowanie” stanowiska pomiarowego w komputerze i następnie przeprowadzenie wirtualnych eksperymentów analogicznych do tych przeprowadzanych w prawdziwym laboratorium. Zaletą tego podejścia jest to, że zwykle jest dużo tańsze i dodatkowo możemy wykonywać eksperymenty, które trudno byłoby wykonać realnie. Przykładem może być zbadanie wirtualne jak zachowywałby się w atmosferze ziemskiej wahadłowiec kosmiczny.