Dowiedz się więcej! Zapraszamy na wykłady związane z lotnictwem i kosmonautyką. Prezentacje odbywają się przez cały dzień 30.03.2023 w budynku D1 sali 310b (trzecie piętro), natomiast demonstracje laboratoryjne w salach 103 oraz 111 (pierwsze piętro).
Nasi wykładowcy przygotowali dla Was serię ciekawych wykładów popularnonaukowych w tematach, które bliżej omawiane są podczas zajęć na kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Poniżej szczegółowy plan dnia i skrótowe opisy wszystkich wykładów.
Na mapie pokazano położenie budynku D1 na głównym kampusie Politechniki Wrocławskiej. Znajduje się w bespośredniej bliskości Placu Grunwaldzkiego (Ronda Regana) oraz nowoczesnej biblioteki Politechniki Wrocławskiej (D21).
Prezentacje

W ramach zajęć zostanie zaprezentowany program zdobywania wiedzy na kierunku lotnictwo i kosmonautyka, na którego tle zostaną omówione zagadnienia dotyczące zagadnień związanych z konstrukcją statków powietrznych, budową i działaniem zespołów napędowych statków powietrznych oraz działaniem jego wyposażenia. Ponadto zostaną pokazane i omówione przekroje silników lotniczych zgromadzone na sali wykładowej. Typ, rodzaj, przeznaczenie i ich osiągi.
Opis: Lotnictwo i kosmonautyka to obecnie jedne z dynamiczniej rozwijających się gałęzi światowych gospodarek. Jako dziedziny nauki i techniki są niezwykle interdyscyplinarne, nieszablonowe i bogate w wyzwania natury badawczej, technicznej i organizacyjnej. Dają niezwykłą satysfakcję każdemu obcującemu z nimi – niezależnie od wieku czy też stanowiska. Wśród pasjonujących technologii na co dzień poruszających się nad naszymi głowami są między innymi silniki - montowane w samolotach, helikopterach i rakietach, pozwalają pokonywać człowiekowi kolejne bariery w przestworzach, a jednocześnie coraz mniej ingerują w środowisko naturalne. Niniejsza prezentacja ma na celu przybliżenie najpopularniejszych typów napędów lotniczych i kosmicznych – ich historii i zasady działania – oraz omówienie roli i tendencji rozwojowych współczesnych silników stosowanych w różnych statkach powietrznych i kosmicznych. Przywołane zostaną nietypowe zastosowania współczesnej nauki i techniki oraz wyzwania, przed którymi najprawdopodobniej staną już wkrótce inżynierowie i projektanci – w tym także ci kształceni na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej, m.in. na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka.
Jesteście gotowi do startu?

Pokładowy system rejestracji parametrów lotu to jeden z systemów pokładowych współczesnego statku powietrznego umożliwiający rejestrację wybranych parametrów charakteryzujących parametry pilotażowo – nawigacyjne, parametry kontroli pracy zespołów napędowych oraz parametry pracy wybranych systemów pokładowych. Zarejestrowane dane zabezpieczone są przed skutkami katastrofy lotniczej i pozwalają na ustalenie oraz analizę przyczyn i przebiegu samej katastrofy lotniczej. W prezentacji zostanie przedstawiona budowa, metody rejestracji parametrów lotu, metody zabezpieczenia przed skutkami katastrofy oraz metody deszyfracji zarejestrowanych danych pokładowych systemów rejestracji parametrów lotu.
Opis: Współcześnie przeżywamy rewolucję technologiczną polegającą na coraz szerszym i bardziej zauważalnym przenikaniu rozwiązań sztucznej inteligencji do każdej z dziedzin życia. Systemy takie jak ChatGPT budzą zrozumiałe emocje i fascynację na całym świecie. Prezentacja pokaże ewolucję paradygmatów sztucznej inteligencji prowadzącą do jej nowoczesnej formy bazującej na głębokim uczeniu maszynowym. W przystępny sposób pokaże zasadę działania tego typu systemów. Prezentacja też będzie okazją do omówienia bardziej abstrakcyjnych aspektów inteligentnych systemów, między innymi zasad ich projektowania, kryteriów oceny ich zachowania, rodzajów środowisk, w jakich funkcjonują te systemy, przykładowe architektury, itp. W prezentacji nie zabraknie pokazania możliwości nowoczesnych systemów sztucznej inteligencji, w tym wybrane przykłady zastosowań w automatyce przemysłowej, lotnictwie i kosmonautyce.
