UWAGA! NOWOŚĆ! Począwszy od roku akademickiego 2023/2024 studenci kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych będą mogli specjalizować się w inżynierii chłodniczej, kriogenicznej i procesowej. Wydział Mechaniczno-Energetyczny wsłuchując się w potrzeby pracodawców przygotował atrakcyjną ofertę dla studentów I stopnia. Szczegółowe informacje poniżej. |
Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych
Plan prezentacji
Dowiedz się więcej! Zapraszamy na wykłady związane z mechaniką i budową maszyn energetycznych. Prezentacje odbywają się przez cały dzień 30.03.2023 w budynku A4 w sali 262.
Na mapie pokazano położenie budynku A4 (Stara Kotłownia) na głównym kampusie Politechniki Wrocławskiej. Znajduje się w najstarszej części kampusu, na tyłach głównego budynku uczelni (A1).
Nasi wykładowcy przygotowali dla Was serię ciekawych wykładów popularnonaukowych w tematach, które bliżej omawiane są podczas zajęć na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych. Poniżej szczegółowy plan dnia i skrótowe opisy wszystkich wykładów.
Prezentacje

Oprócz małych urządzeń chłodniczych, jak domowe chłodziarki i zamrażarki, mamy do czynienia również z podobnymi urządzeniami we wszystkich sklepach - od popularnych płazów po sklepy wielkopowierzchniowe. Zanim produkty trafią do sklepów muszą zostać tam przetransportowane odpowiednimi samochodami-chłodniami, które odbierają produkty z jeszcze większych hal przechowujących niekiedy setki ton produktów w pomieszczeniach posiadających precyzyjnie przygotowaną atmosferę.
Chłodzenie nie kończy się na żywności. Technologie chłodnicze mają zastosowanie w coraz popularniejszych systemach klimatyzacji. Chłodzić należy każdą elektronikę, serwery, silniki, a nawet bloki elektrowni. Wszystkie te urządzanie pochłaniają duże ilości energii, co prowadzi do konieczności ciągłego rozwoju technologii chłodniczej w celu zmniejszania konsumpcji prądu. Oznacza to, że eksperci którzy ukończą nasz kierunek nie tylko będą mieli do czynienia z ogromnym rynkiem, ale jeszcze ten rynek będzie ciągle rozwijany.

A co ma wspólnego kriogenika z butelką wody mineralnej, koleją wysokich prędkości, produkcją żywności, medycyną, rakietami kosmicznymi, ekologią, komputerami kwantowymi czy też z energetyką? I jak technologie kriogeniczne pomogły nam w czasie pandemii COVID-19? – o tym dowiecie się na wykładzie pt. „Czym jest kriogenika i po co to komu?”

Jeśli zastanawiasz się jak to jest możliwe, to ta prezentacja skierowana jest właśnie do Ciebie. Podczas niej dowiesz się czym jest rurka ciepła, jak jest zbudowana oraz co jej działanie ma wspólnego z korzeniami drzew i gotującą się wodą w czajniku. Poznasz jej najważniejsze parametry i zrozumiesz dlaczego umożliwia tak efektywne chłodzenie. W czasie prezentacji omówione zostaną także wybrane przykłady zastosowania rurek ciepła zarówno w życiu codziennym jak i w rozwiązywaniu bardziej zaawansowanych problemów technicznych.

Na zdjęciu resublimacyjna pompa ciepła koło budynku C6.

O kierunku
Oferujemy dwie specjalności:
- inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa NOWOŚĆ!!! - W świetle dynamicznych zmian klimatycznych oraz coraz bardziej wymagającej legislacji związanej z obniżaniem temperatury, przechowywaniem żywności, zapewnianiem komfortu termicznego użykownikom pomieszczeń biurowych, produkcyjnych, i innych rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie chłodnictwa oraz procesów niskotemperaturowych. Stopniowy wzrost średniej globalnej temperatury pozwala prognozować wzrost zapotrzebowania na tego typu technologie, a tym samym otwiera się na inżynierów umiejących używać, instalować, modelować i projektować takie instalacje. To oznacza atrakcyjne miejsca pracy i interesujące kariery zawodowe.
- inżynieria cieplna - Jak zaprojektować turbinę wodną? Czym różnią się wentylator, dmuchawa i sprężarka? Jak zbudowana jest pompa tłocząca wodę w systemie centralnego ogrzewania? Do czego służy kocioł parowy i turbina kondensacyjna? Jak zaprojektować pompę ciepła? Interesują Cię maszyny i urządzenia? Chcesz nauczyć się wykorzystywać nowoczesne narzędzia inżynierskie (np. Ansys, Catia, Inventor, Solid Edge) do projektowania pojedynczych części i całych zespołów maszyn przemysłowych i energetycznych? Mamy na to rozwiązanie.
Szczegółowe programy studiów dla wszystkich naszych kierunków dostępne są tutaj.