Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Odnawialne Źródła Energii

Plan prezentacji

map_a4.pngDowiedz się więcej! Zapraszamy na wykłady związane z odnawialnymi źródłami energii. Prezentacje odbywają się przez cały dzień 30.03.2023 w budynku A4 sali 263.

Na mapie pokazano położenie budynku A4 (Stara Kotłownia) na głównym kampusie Politechniki Wrocławskiej. Znajduje się w najstarszej części kampusu, na tyłach głównego budynku uczelni (A1).

Nasi wykładowcy przygotowali dla Was serię ciekawych wykładów popularnonaukowych w tematach, które bliżej omawiane są podczas zajęć na kierunku odnawialne źródła energii. Poniżej szczegółowy plan dnia i skrótowe opisy wszystkich wykładów.

Prezentacje

godz. 9:00 (A4, 263) - Lanie wody na poważnie. Czysta, tania i stabilna, czy hydroenergetyka ma jakieś wady?
Prowadzący: dr inż. Przemysław Szulc

hydro.pngOpis: Historia rozwoju człowieka i budowanej przez niego cywilizacji jest nierozłącznie związana z wodą. Choć jest ona związkiem chemicznym wodoru i tlenu, substancją bezbarwną, bezwonną i najbardziej rozpowszechnioną w przyrodzie, która generalnie nie budzi powszechnego zainteresowania, to bez niej człowiek nie osiągnąłby poziomu życia jaki znamy obecnie. To ona była motorem napędowym rozwoju gospodarczego, umożliwiała transport towarów, a dostęp do niej gwarantował bezpieczeństwo i stabilizację. Wykorzystanie potencjału zasobów wodnych znane jest człowiekowi już od czasów starożytnych. Pierwsze maszyny wodne używane są do dzisiaj w niemalże niezmienionej formie konstrukcyjnej (przykładowo koła wodne), choć współczesne rozwiązania znacznie przewyższają je osiągami, doskonałością i niezawodnością. Jaka jest zatem hydroenergetyka? Czy jest ekologiczna, bezpieczna i tania? Jakie jest jej znaczenie w naszym kraju, ile wykorzystujemy dostępnego potencjału hydroenergetycznego, jaki jest poziom produkcji na tle świata i Europy oraz jaka czeka ją przyszłość? Czy hydroenergetyka zaspokoi nasze potrzeby energetyczne? Te i wiele innych kwestii zostanie poruszonych w czasie prezentacji. Pokażemy Państwu świat elektrowni i turbin wodnych, malowniczo położonych zapór, tam, rurociągów i obiektów o dużym znaczeniu energetycznym. Zapraszamy.
godz. 10:00 (A4, 263) - Złoto ukryte w odpadach
Prowadzący: dr inż. Mateusz Wnukowski

odpady_w_zloto.jpgOpis: Blisko 2 miliardy ton odpadów komunalnych rocznie jest wytwarzanych w skali świata. Gdyby zapakować je do ciężarówek i ustawić jedna za drugą, ich ilość umożliwiłaby 24-krotne okrążenie Ziemi. Przewiduje się, że w związku ze stale rosnącą konsumpcją, do 2050 roku ta liczba wzrośnie o 70%. Nie wszystkie z tych śmieci da się poddać recyklingowi. Czy w związku z tym, skazani jesteśmy na zalanie falą śmieci, jak ma to już miejsce w niektórych krajach na świecie? Na wykładzie przedstawione zostaną potencjalne rozwiązania, które mogą być remedium na tą koszmarną perspektywę. Odzysk złota z podzespołów elektronicznych… Piroliza skrzydeł turbin wiatrowych umożliwiająca produkcję wysokoenergetycznego oleju… Produkcja biogazu dająca szansę na uniezależnienie się od dostawa gazu ze Wschodu… Toaleta zamieniająca ekskrementy w wartościowy gaz zaprojektowana z inicjatywy Billa Gatesa... To tylko niektóre tematy, które będę poruszone na wykładzie, blisko związane z kierunkiem badań i nauczania na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym.
godz. 11:00 (A4, 263) - Transformacja energetyczna a kryzys klimatyczny
Prowadzący: dr hab. inż. Norbert Modliński

Opis: Zmiany klimatyczne obserwowane od lat oraz pogarszanie się jakości powietrza napędzają dyskusję o transformacji energetycznej. Konieczność ochrony klimatu, drastyczny wzrost cen paliw kopalnych i kosztów ich importu oraz bezpieczeństwo dostaw jednoznacznie wskazują, żeby jak najszybciej od nich odchodzić. Proces ten potrwa wiele lat, ale rezultatem docelowym będzie system energetyczny niepotrzebujący paliw kopalnych. W prezentacji przedstawiamy jak wyglądać może system przyszłości zbudowany z już dostępnych technologii.
godz. 12:00 (A4, 263) - Czy jesteśmy skazani na smog?
Prowadzący: dr hab. inż. Arkadiusz Świerczok

o2smog.pngOpis: W trakcie prezentacji dowiecie się Państwo trochę o historii zainteresowania się naukowców zagadnieniami czystości powietrza i skąd wzięło się pojęcie „smog”, co rozumiemy pod tym pojęciem oraz jakie rodzaje smogu wyróżniamy. Przybliżone zostaną rodzaje substancji zanieczyszczających powietrze a obecne w smogu, źródła ich powstawania oraz ich szkodliwość dla ludzi. Ponadto opisany zostanie istniejący w Polsce system monitoringu, który pozwala na alarmowanie społeczeństwa o niebezpieczeństwie związanym ze złym stanem powietrza. W końcu zaś wskazane zostaną działania, które mogą pomóc w zwalczaniu smogu. Chodzi tu zarówno o indywidualne zachowania każdego z nas, jak i o działania na poziomie gmin, województw i całego kraju, które powodują, że nie jesteśmy skazani na smog! Warto jednak zdać sobie sprawę, że w znacznej mierze zależy to od każdego z nas, do czego, mamy nadzieję, dacie się Państwo przekonać.
godz. 13:00 (A4, 263) - Czy OZE może ochronić budżet domowy?
02.jpgProwadzący: dr hab. inż. Bogusław Białko

Opis: Każdy z nas wykorzystuje na co dzień jakieś formy energii. Te oczywiste, jak energia elektryczna czy energia cieplna, za które bezpośrednio płacimy, często są traktowane jako jedyny sposób zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa. Te mniej oczywiste, jak energia chemiczna zawarta w substancjach czy energia mechaniczna zapewniająca ciśnienie wody w kranie nie są już tak często kojarzone z naszą wygodą. Wszystkie je łączy jednak konieczność zapewnienia odpowiedniego surowca do ich wytworzenia. Są to w większości surowce kopalne, do których nie mamy dostępu, a ponoszone koszty są sumą opłat związanych z wydobyciem, konwersją, dystrybucją i ochroną środowiska. Struktura tych surowców jest modyfikowana i coraz więcej kopalin jest zastępowanych źródłami odnawialnymi. Ciągle jednak trudno jest dostrzec czy indywidualne, rozproszone, budowane w małej skali systemy wykorzystania OZE mogą pomóc nam w racjonalnym gospodarowaniu budżetem domowym. I przede wszystkim – czy mają sens?

Na wykładzie zostaną przedstawione rozwiązania wykorzystania promieniowania słonecznego, wiatru oraz energii zawartej w wodzie, powietrzu i gruncie mogące realnie zmniejszyć ponoszone przez nas nakłady na energię, bez potrzeby obniżania jakości życia.
godz. 14:00 (A4, 263) - O różnych formach energii, czyli jak z ciepła można zrobić dźwięk.
Prowadzący: dr inż. Adam Ruziewicz

Opis: Czy energia może być wyprodukowana lub zużyta? Jakie różne formy przyjmuje i w jaki sposób można je zmienić? Czy fala dźwiękowa też niesie ze sobą energię i do czego to może służyć? Czy ciepło można zamienić na dźwięk? Odpowiedź na te pytania poznasz podczas prezentacji. Przedmiotem prezentacji będzie przedstawienie znaczenia różnych form energii w inżynierii. Omówione zostaną termodynamiczne podstawy działania urządzeń cieplnych, a w szczególności urządzeń termoakustycznych. W trakcie prezentacji zademonstrowany zostanie efekt termoakustyczny i jego wykorzystanie na przykładzie prostego termoakustycznego silnika. Uczestnicy na własne uszy przekonają się o możliwości konwersji energii cieplnej w falę dźwiękową – dzięki zjawisku zwanym właśnie efektem termoakustycznym. Zjawisko to nie jest jedynie ciekawostką z fizyki, ale stanowi podstawę do konstruowania urządzeń cieplnych takich jak generatory prądu czy chłodziarki, wykorzystujące do zasilania energię cieplną z dowolnych źródeł – odnawialnych, nieodnawialnych czy odpadowych. Choć termoakustyka jest na razie nowinką, ma perspektywy rozwoju, nad czym pracuje wiele zespołów na całym świecie. W ramach prezentacji pokazane zostaną przykłady działających już instalacji.


dzien_otwarty_linia_1.png

O kierunku

Chwytliwe hasło? Chwilowa moda? Kosztowne technologie? Wątpliwa dyspozycyjność? Ślepa uliczka? NIE! Energetyka wykorzystująca odnawialne źródła energii na skalę przemysłową to konieczność i powrót do korzeni. Przed setkami lat (a nawet tysiącami?) koła wodne i wiatraki pomagały naszym przodkom w codziennym życiu.

Rewolucja przemysłowa – „epoka pary i elektryczności” zmieniła dotychczasowy porządek świata – na skalę przemysłową zaczęto wykorzystywać paliwa kopalne: węgiel, ropę naftową i gaz ziemny. Obserwowane zmiany klimatu wymuszają sukcesywną rezygnację z paliw konwencjonalnych. Przed nami wielkie wyzwanie – transformacja energetyki.

Wybierając kierunek studiów OZE masz gwarancję, że energetyka geotermalna, słoneczna, wiatrowa i wodna nie będą miały przed Tobą tajemnic. Poznasz nowoczesne, przyjazne środowisku technologie generowania energii elektrycznej i ciepła.

Oferujemy dwie specjalności:

  • odnawialne źródła energii w budownictwie
  • przemysłowe instalacje OZE

Szczegółowe programy studiów dla wszystkich naszych kierunków dostępne są tutaj.


dzien_otwarty_linia_1.png

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję