Zapraszamy na premierę nowego projektu filmowego Politechniki Wrocławskiej, opowiadającego o zjawiskach fascynujących ludzi od zarania dziejów. Pierwszy odcinek „Fenomenów” będzie prezentowany we wtorek, 16 maja o godz. 17.00 w Strefie Kultury Studenckiej.
Światło, woda i energia – najtęższe umysły w historii próbowały zrozumieć i ujarzmić te fundamenty natury: Arystoteles, da Vinci, Newton, Young i Einstein. Dzisiaj wiemy, że i w nauce zdarzają się błędy oraz pomyłki. Prawdopodobnie bez nich nie mogłyby powstać nowe idee, teorie i kluczowe prawa fizyki.Prezentujemy ewolucje i rewolucje w nauce, swego rodzaju sztafetę wiedzy, w której na bazie odkryć jednego naukowca, kolejni mogli projektować nowe rozwiązania i technologie.
Dzięki badaczom i badaczkom Politechniki Wrocławskiej wiemy, w jaki sposób są one wykorzystywane i dzisiaj, aby diagnozować choroby oraz leczyć, by szukać egzoplanet i życia w kosmosie, by ratować ludzkość przed brakiem wody do picia, a także aby próbować ujarzmić energię podobną do tej pochodzącej ze Słońca.
Bohaterami pierwszego odcinka pt. „Światło” będą: dr hab. inż. Katarzyna Matczyszyn z Wydziału Chemicznego, dr hab. inż. Dorota Szczęsna-Iskander z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz prof. Teodor Gotszalk i dr hab. inż. Grzegorz Soboń z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.
Współtwórcą scenariusza, który jako narrator będzie towarzyszył widzom w tej naukowej podróży, jest dr inż. Maciej Mulak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.
Oprócz premiery filmu goście będą mogli wziąć udział w naukowej potyczce o nieco prowokującym tytule „Co musimy zrobić, by przetrwać?”, w której wezmą udział: narrator filmów, dr inż. Maciej Mulak oraz dr hab. inż. Sławomir Pietrowicz z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.
Więcej na stronie Politechniki Wrocławskiej.