I Międzyszkolne Dni Chłodnictwa We Wrocławiu

Data: 01.12.2022 Kategoria: Życie Wydziału

W dniu 1 grudnia 2022 roku w ZS18 przy ulicy Młodych Techników we Wrocławiu odbyły się I Międzyszkolne Dni Chłodnictwa. W wydarzeniu zorganizowanym przez zespół nauczycielski ZS18 uczestniczyli też przedstawiciele Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

img_6082.jpeg

Najważniejsze wydarzenie dnia stanowił międzyszkolny konkurs, w którym rywalizowały ze sobą zespoły z pięciu szkół o profilu chłodniczym w Ostrowa Wielkopolskiego, Zabrza, Wodzisławia Śląskiego, Łodzi i Wrocławia. Pięć trzyosobowych zespołów budowało sprężarkowy osuszacz niskotemperaturowy z odmrażaniem gorącym gazem i by-pasem. W ciągu trzech godzin przeznaczonych na działanie każdy zespół musiał dokonać m.in. wyboru koncepcji układu, wykonać rurociągi, zastosować odpowiedni zawór rozprężny, dobrać właściwy filtr, itp. Cały układ miał zostać zainstalowany na samodzielnie zbudowanym stelażu, a jego szczelność należało potwierdzić przeprowadzając próbę ciśnieniową azotem. W zespole oceniającym znaleźli się nauczyciele ZS18, przedstawiciel firmy Area Cooling Solutions oraz dr hab. inż. Bartosz Zajączkowski, prof. uczelni jako przedstawiciel Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.

img_6083.jpeg

img_6101.jpeg

W międzyczasie na terenie szkoły odbywały się pokazy związane z branżową tematyką. Dr inż. Michał Stanclik (Katedra Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej) demonstrował interesujące zjawiska związane z ciekłym azotem.

img_6096.jpeg

W drugiej części dnia odbyły się dwa wykłady dr inż. Stefana Reszewskiego (Katedra Techniki Cieplnej, Zespół Chłodnictwa i Pomp Ciepła) oraz dr hab. inż. Jarosław Poliński, prof. uczelni (Katedra Kriogeniki i Inżynierii Lotniczej)

img_6104.jpeg

img_6106.jpeg

Wydarzenie zakończyło uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom. Konkurs wiedzy o chłodnictwie oraz nagrodę główną ufundowaną przez wrocławską firmę Wigmors wygrał zespół z Technikum nr 3 w Łodzi. Serdecznie gratulujemy!